Faydalı Bilgiler

Aromaterapi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Aromaterapi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Koku duyusu hiçbir yardımcı iletim mekanizmasına ihtiyaç duymadan ve beyin tarafından kontrol edilmeden doğrudan görevli sisteme (limbik sistem) ulaşan tek duyudur. Limbik sistem, kalp atışları, kan basıncı, nefes alıp verme, hafıza, stres düzeyi ve hormon dengesinin kontrolüyle görevlidir. Kokular, duygusal hafıza, psikolojik ve fizyolojik hormonlar, üreme, büyüme ve tiroid hormonlarının üretimini uyarır.

Burun siniri olan nervus olfaktorius, beynin dış ortama direkt olarak açılan tek uzantısıdır. Göz siniri bile dış ortamla doğrudan temas halinde değildir.
📌 Kokular, burun siniri yoluyla hipotalamusa gider. Bu organ bedende ısı, açlık, susuzluk, cinsellik, uyku, uyanıklık, kan şekeri, mutluluk, öfke gibi pek çok önemli fonksiyonu düzenler.
📌 Eski anıları yüzeye çıkartan, limbik sistem ve hippokampus adlı hafızayla ilgili olan bölgeye de bu mesaj gider. Bu nedenle, kokular bizde eski hatıraları canlandırır.
📌 İnsanlar stres altındayken kendilerini depresyon, öfke, korku ve endişe içinde hissederler. Buna bağlı hafıza kaybı ve yaratıcılıkta azalma yaşarlar.
📌 Uçucu yağları teneffüs etmenin bu duygusal durumları çok derin bir şekilde etkileme gücü vardır.
📌 Uçucu yağların teneffüs edilmesi limbik sistemi uyardığı, hormonları ve sinir iletkenlerinin hemen serbest bırakılmasına yol açtığı için düşünce ve hislerin değiştirilmesi, transformasyonu için en hızlı yollardan birisidir.

Kokuların insan ruhu, kimyası ve duyguları üzerindeki etkileri anlaşıldıkça tıbbi ve ritüel amaçlarla kullanılmış, zamanla kullanım alanı genişlemiştir. Doğal yollarla elde edilen ve “esansiyel yağ” olarak adlandırılan kokulu yağlar korku, endişe, stres, depresyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaya devam etmektedir. Aromaterapi, vücut, zihin ve ruh sağlığını iyileştirmek için uçucu yağlar ve diğer tıbbi aromatik bitki bileşiklerini kullanır. Aromaterapi, vücudun hem duygusal hem de fiziksel olarak dengelenmesine yardımcı olmak, sağlığı ve refahı arttırmak amacıyla doğal bitkinin özlerini yaklaşık 6.000 yıldır kullanan bütünsel bir tedavi yöntemidir. Aromaterapi ve uçucu yağların zihin ve vücut üzerinde dinamik bir etkisi vardır. Bu etki, temel içgüdüleriniz, düşünceleriniz ve duygularınız tarafından yönetilen beynin en derin kısımlarına bağlı koku alma hissi ile yaşanır. Fiziksel düzeyde, uçucu yağlar, kas ağrıları ve ağrıları hafifletmeye, dolaşımı iyileştirmeye, sinüs tıkanıklığını hafifletmeye ve güçlü bir antioksidan görevi görmeye yardımcı olur.

Aromaterapi hem sanat hem de bilim olarak düşünülür. Son zamanlarda, aromaterapi, bilim ve tıp alanlarında daha fazla tanınmıştır.

Aromaterapi bazı faydaları:

  • Ağrıyı kontrol altına almak, sindirimi geliştirmek
  • Uyku kalitesini ve bağışıklığı arttırmak
  • Stresi, ajitasyon ve kaygıyı azaltmak
  • Ağrılı eklemleri yatıştırmak
  • Baş ağrısı ve migrene destek olmak
  • Kemoterapinin yan etkilerini hafifletmek, Palyatif bakımda iyileşme
  • Bakteri, virüs veya mantarla mücadele etmek