Bitkiler

Atkuyruğu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Atkuyruğu, yaklaşık 400 milyon yıl önce dev gövdeli ağaçlar ve yosunlarla birlikte devasa ormanları dolduruyordu. Atkuyruğu, çiçeksiz bir bitkidir. Soluk bir bitki olan at kuyruğu, ilkbaharda çıkar ve yaz ortasında kaybolur. Bunun için yaz bitmeden, bu bitkiyi bulun ve toplayın. Çünkü anlatacaklarım gerçekten mucizevi. Atkuyruğu genellikle böbrek hastalıklarında, bağ dokusu problemlerinde ve romatizma rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Bunun dışında farklı kullanım alanlarıda var.

Ana Uygulamalar

Romatizma
Böbrek Hastalıkları
Bağ Dokusu Problemleri

Tıbbi Özellikleri

Kan Temizleyici
Hemostatik
Anti-Enflamatuar
Diüretik

Uygulamalar

Mesane Zayıflığı
Böbrek Yetersizliği
Dolaşım Bozuklukları
Zayıf Adet Görme
Kanama
Mantar Hastalığı
Varis
Romatizmal Ağrılar
Ödem
Yaralar
Dermatit

Bilimsel Adı

Equisetum Arvense

Ailesi

Atkuyruğugiller : Equisetaceae

İçindekiler

Silika, saponinler, flavonlar, kalsiyum, potasyum, magnezyum, diğer iz elementleri

Nasıl Kullanılır?

Atkuyruğu başlıca çay olarak kullanılır. Kaynayan suya atkuyruğu ilave edilir. Silisik asidi bitkiden çözmek için atkuyruğunu en az 20 dakika kaynatmalıyız. Bu çay, idrar sistemine ve bağ dokularına iyi gelecektir. Haricen, çokça kaynattığımız atkuyruğunu banyo suyumuza ilave edebiliriz. En az 150 gram olması gerekmektedir. Bu şekilde duş almak, faydalı olacaktır. Tabi çayı kullanabileceğimiz başka alanlarda var. Sargı bezimizi çaya daldırır, uygulanacak bölgeye sarabiliriz. Diş rahatsızlıklarında, uygulanacak bölgeye pres yapılabilir. Şifa bulmanız dileğiyle.

Tanım

Atkuyruğu, Avrupa’da ve Kuzey Asya’da yetişir ve yaygın bir bitkidir. Tarlalarda, çayırlarda ve yol kenarlarında bulabilirsiniz. İyi bir atkuyruğunda kahverengi lekeler yoktur. Bu lekeler atkuyruğunun zehirli olduğunu gösterir.