Hastalıklar

Genital Siğil (HPV)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Özet

HPV, yaygın olarak deri veya mukoza zarında gelişmelere (siğiller) neden olur. Bazı HPV tipleri servikal kanserlere neden olur.

HPV, vücudunuzun farklı bölgelerinde siğillere neden olur. Örneğin, bazı HPV tipleri ayaklarda plantar siğillere neden olurken, diğerleri çoğunlukla yüz veya boyunda görülen siğillere neden olur.

Çoğu HPV, kansere yol açmaz. Ancak bazı genital HPV tipleri rahim alt kısmına vajinaya bağlanan kansere neden olabilir (serviks). Anüs, penis, vajina, vulva ve boğazın (orofaringeal) arkları dâhil olmak üzere diğer kanser türleri HPV enfeksiyonuna bağlanmıştır.

Aşılar, genital siğillere veya serviks kanserine yol açması muhtemel olan genital HPV tiplerine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Tanım

Çoğu durumda vücudunuzun bağışıklık sistemi, siğiller oluşturmadan önce bir HPV enfeksiyonunu yener. Siğiller ortaya çıktığında, HPV çeşitliliğine bağlı olarak görünüş olarak değişirler.

  • Genital siğiller: Bunlar düz lezyonlar, küçük karnabahar benzeri yumrular veya minik sap benzeri çıkıntılar şeklinde görünür. Kadınlarda genital siğiller çoğunlukla vulvada görülürler. Ancak anüs, serviks veya vajinada da ortaya çıkabilirler.

Erkeklerde penis ve skrotum veya anüs çevresinde genital siğiller ortaya çıkar. Genital siğiller, kaşıntıya neden olsalar da, nadiren rahatsızlık veya ağrıya neden olurlar.

  • Ortak siğiller: Yaygın siğiller, kaba, kabarık şişlikler olarak görülür ve genellikle eller, parmaklar veya dirseklerde görülür. Çoğu durumda, ortak siğiller basitçe çirkin değildir, ancak aynı zamanda ağrılı veya yaralanma veya kanamaya duyarlı olabilirler.
  • Plantar siğiller: Plantar siğiller, genellikle ayaklarda veya ayak topuklarında görülen sert, grenli büyümelerdir. Bu siğiller rahatsızlığa neden olabilir.
  • Düz siğiller: Düz siğiller, teninize göre düz ve hafifçe kabarmış lezyonlardır. Herhangi bir yerde görünebilir.

HPV enfeksiyonları yaygındır. HPV enfeksiyonu için risk faktörleri şunlardır:

Cinsel partner sayısı: Ne kadar çok cinsel partneriniz varsa, genital bir HPV enfeksiyonu ile karşılaşmanız daha olasıdır. Birden çok seks partnerleri olan bir partnerle seks yapmak da riskinizi artırır.

Yaş: Ortak siğiller çoğunlukla çocuklarda görülür. Genital siğiller ergenlerde ve genç erişkinlerde görülür.

Zayıf bağışıklık sistemleri: Bağışıklık sistemini zayıflatmış olan kişiler HPV enfeksiyonları için daha büyük risk altındadır. Bağışıklık sistemleri, HIV / AIDS veya organ nakillerinden sonra kullanılan bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar tarafından zayıflatılabilir.

Hasarlı cilt: Delinmiş veya açılmış cilt bölgeleri yaygın siğiller geliştirmeye daha yatkındır.

Kişisel iletişim: HPV’ye maruz kalan yüzeyler ile temas etmeden önce bir kişinin siğillerine dokunmak veya koruma altında olmama (kamusal duşlar veya yüzme havuzları gibi) HPV enfeksiyonu riskinizi artırabilir.

Nedenleri

HPV enfeksiyonu, virüs cildinizde genellikle bir kesik, aşınma veya küçük gözyaşı ile vücudunuza girdiğinde ortaya çıkar. Virüs, öncelikle cilt teması ile transfer edilir.

Genital HPV enfeksiyonları cinsel ilişki, anal ve genital bölgedeki cilt temasıyla bulaşır. Oral veya üst solunum yolu lezyonları ile de bulaşabilir.

Gebe kalıyorsanız ve genital siğillerle HPV enfeksiyonu varsa, siğiller gebelik sırasında büyüyebilir ve çoğalabilir. Tedavi, doğumdan sonra beklemek zorunda kalabilir.

Semptomlar

  • Oral ve üst solunum yolu lezyonları: Bazı HPV enfeksiyonları dilinizde, bademciklerinizde, yumuşak damaklarınızda veya larinks ve burnunuzda lezyonlara neden olur.
  • Kanser: Bazı HPV suşları servikal kansere neden olabilir. Bu suşlar ayrıca genital, anüs, ağız ve üst solunum yollarının kanserlerine de katkıda bulunabilir.

Teşhis

Ortak siğillere neden olan HPV enfeksiyonlarını önlemek zordur. Eğer yaygın bir siğiliniz varsa, enfeksiyonun yayılmasını ve siğillerden kurtulup tırnaklarınızı ısırmamak suretiyle yeni siğiller oluşmasını önleyebilirsiniz. Plantar siğillere neden olan HPV enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltmak için halka açık havuzlarda ve soyunma odalarında ayakkabı veya sandalet giyin. Genital siğil varsa, tedavi süreci bitmeden ilişkiye girmemeniz önerilir.

Araştırmacılar, bazı HPV lezyonlarını tedavi etmek için tasarlanmış yeni aşılar üzerinde çalışıyorlar, ancak henüz mevcut değiller.

Tedavi

Genital Siğil (HPV) tedavi eden Herbalist İsmail Yıldız’ın konuşmasını burdan izleyebilirsiniz.

Diyet

Bağışıklık sistemini çok kötü etkileyen, koruyucu işlevlerini azaltan bir dizi ürün vardır. Kendinizi HPV virüsünden korumak veya vücudun içine yayılmasını önlemek istiyorsanız, aşağıdaki ürünleri tercih etmeyin.

  • Bol miktarda şeker içeren yiyecekler: Şeker yerine meyveyi tercih edin.
  • Alkol: Besinleri vücuttan uzaklaştırır ve enfeksiyonlarla mücadele eden beyaz kan hücrelerinin işlevini yavaşlatır. Orta ve büyük dozlarda içki aldıktan sonra, iç sistemler iyileşmek için bir günden fazla zaman gerektirir.
  • Hayvansal yağ: Vücudun hücrelerinde mutasyonlara neden olan bir serbest radikal kaynağıdır. Bir insan bu tür yağları tüketirse, bağışıklık tepkisi daha yavaş virüslerin yayılmasına tepki gösterir.