Hastalıklar

Karaciğer Yağlanması

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Özet

Karaciğer yağlanması, temel olarak alkol tüketimi ile ilişkili değildir. Sağlıklı karaciğerde yağ birikiminden kaynaklanan çok faktörlü bir metabolik bozukluktur. Fast food tüketimi yaygınlaşmış ülkelerde nüfusun karaciğerinde yüksek oranda yağ vardır.

Karaciğer hücrelerinin üçte biri yağ birikimi gösteriyorsa, biraz yağlı karaciğerden bahsetmiş oluyoruz. Üçte ikisi yağ birikimi gösteriyor ise hepatik steatoz olmuş oluyor ve bu tehlikelidir.

Karaciğer yağlanmasının ana nedenleri; alkol tüketimi yani alkolizm, aşırı kilo, obezite ve diyabettir. Ayrıca yetersiz beslenme karaciğer yağlanmasına yol açabilir. Gebelikten kaynaklanan karaciğer yağlanması da vardır.

İlaç alarak karaciğer yağlanmasını tedavi etmek risklidir. Tedavi sırasında, steatohepatit ve siroz gibi ilave karaciğer hasarı oluşabilir. Bu nedenle karaciğer yağlanması, temel sebep ve gelişmelere yönelik tedavi edilebilir. Aşırı alkol tüketiminden kaçınmak, kilo almamaya dikkat etmek, karaciğere zararlı madde ihtiva eden tüketimden sakınmak; zararları azaltmak açısından elzemdir.

Tanım

Karaciğer yağlanması, belirli olan bir karaciğer hastalığıdır. Yağlar, karaciğer hücrelerinde depolanır. Örneğin; trigliserit veya fosfolipit gibi nötr yağlar olarak adlandırılır. Karaciğer yağlanmasının gerçek insidansı ve prevalansının belirlenmesi zordur. Zaten bu sebeple tedavi tek tip olmamalıdır.

Nedenleri

Hepatik steatoz, yağ birikimi olarak hepatositler nedeniyle bunların sentezi ve kullanımı dahil olmak üzere bozuklukları ilk adımıdır. Ana teoriler, insülin direncini patolojinin gelişiminde rol oynayan temel mekanizmalardan biri olarak kabul eder.

Lipid metabolizmasında tip II diyabet, obezite ve metabolik sendromdaki değişiklik , hepatosit içinde yağ birikmesi için bazı nedenleridir . En önemli risk faktörleri ise şunlardır; obezite, tip 2 diyabet ve insülin direnci (karaciğer yağlanması olan hastaların %34-75’inde diyabet vardır ve fibrozisin gelişimi için bir risk faktörü olarak görünmektedir.), hastaların %20 ila 80’inde bulunan dislipidemiler, yüksek tansiyon, ilaçlar (tamoksifen, metotreksat, amiodaron, diltiazem antiretroviraller), obstrüktif uyku apnesi sendromu, polikistik over sendromu, hipotiroidizm, hipopitüitarizm, abetalipoproteinemi, karın cerrahisi (ince barsak rezeksiyonu veya jejunal baypas), ciddi kilo kaybı.

Alkol, hücre zarı gibi bazı karaciğer hücrelerinin gevşek bileşenlerine zarar verir. Bunun sonucu, karaciğer hücrelerinin yağ sekresyonunu değiştiren ve bu karaciğer hücrelerinde yağ birikmesine neden olan metabolik modifikasyonlardır.

Hamileliğin son dönemlerinde ve şimdiye kadar bilinmeyen nedenlerden dolayı akut karaciğer yağlanması kendini gösterebilir. Bununla birlikte hepatik steatozun bu formunun oldukça seyrek olduğu belirtilmelidir. Genellikle ciddi karaciğer hasarına bağlıdır ve tehlikelidir.

Semptomlar

Karaciğer yağlanması, semptomların altında yatan hastalık olmakla birlikte karaciğerde yağ konsantrasyonu kapsamına bağlıdır. Daha belirgin karaciğer yağlanması, sağ karın kısmında acı vericidir. Bu karın acıları ve ağrıları, karaciğerin genişlemesine bağlıdır. Bu durumda karın duvarından karaciğerin palpasyonu kolaydır.

Teşhis

Karaciğer adipositesinin derecesine bağlı olarak kan testi genellikle bazı karaciğer enzimlerinde hafif bir artış gösterir. Bu, hastalığa özgü olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle karaciğer yağlanması şüphesi durumunda elde edilen bu değerler ile güvenilir bir tanı belirlenememektedir.

Ultrasonografi ile teşhiş konulabilir fakat karaciğer yağlanmasının nedenlerini ve kapsamını belirlemek için doku testi (karaciğer biyopsisi) analiz etmek en güvenli yöntemdir.

Tedavi

Karaciğer yağlanmasının yol verdiği nedenlere bağlı olarak ilaç verilen modern tıpta, kendi başlarına karaciğer yağlanmasına karşı bir etkisi olan hiçbir ilaç yoktur. Bununla birlikte karaciğerin yağ emilimini tedavi etmek mümkündür. Etkili olan tedaviler; alışkanlıklarımızı değiştirmek, tetikleyicileri önlemek ve temel sebebe bağlı doğru tedaviyi uygulamaktır.

Karaciğer yağlanmasının bitkisel tedavisi de mevcuttur. Ev yapımı bazı formüller tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Enginar yaprağı, karahindiba, devedikeni tedavilerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca enginar yemeğinin tedaviyi destekleyici besin olarak kullanıldığı bilinmektedir. Tedavide bir yoldan gidilmediği gibi ana faktörlerinden biride damar yollarının genişlemesidir. Bunda da alıç yaprağının etkisi güçlüdür.

Herbalist İsmail Yıldız karaciğer yağlanmasını, özel bitkisel formülasyonlar içeren ürünleriyle tedavi ediyor.

 

karaciger-yaglanmasi

Sarımsak & Geven Otu Bitkisel Aromatik Karışım

Aloe Vera & Laden Otu Bitkisel Aromatik Karışım

Diyet

  • Faydalı Besinler

Elma: Pektin içerdiğinden dolayı karaciğer için faydalıdır. Taze veya haşlanmış olarak tüketebilirsiniz.

Havuç, Tatlı Biber & Bal Kabağı: Vücutta A vitamini haline dönüşen karoten içerdiğinden dolayı karaciğer için faydalıdır.

Lahana: Toksinleri bağlayıcı özelliği ile faydalıdır.

Yosun: Çok sayıda pektin ve organik iyot içerir.

Kırmızı Pancar: Karaciğeri temizler ve yeniler.

Kuru Meyveler: Kuru üzüm, kuru kayısı ve hurma; birer potasyum kaynağıdır.

Hindiba: Karaciğerdeki kan dolaşımını ve metabolik süreçleri güçlendirir.

Ringa & Morina Balığı: Omega sınıfının yararlı asitlerini içerir.

Devedikeni Sütü: Hepatositlerde (karaciğer hücreleri) hepatoprotektif (koruyucu) bir etkiye sahiptir.

Kuşburnu: Hepatositlerin işleyişinden sorumlu olan büyük miktarda doğal C vitamini içerir.

Üvez Meyvesi: Acı tadı ve birçok yararlı maddelerden dolayı (karoten ve C vitamini içerir), karaciğer fonksiyonunu iyileştirir. Tüm vücutta etkilidir.

Tavsiye: Aşırı yemek, karaciğerin tehlikeli bir düşmanıdır. Ayrıca yağlı gıdaların tüketimini sınırlamak tavsiye edilir.

  • Yenmemesi Gerekenler

Et & Mantar: Aşırı şekilde protein içeren et ve mantarlar tavsiye edilmez.

Yağlı Et: Zaten yağlanmış olan karaciğerde büyük bir yük olacağı için yağlı et, özellikle kuzu eti tavsiye edilmez.

Turp, Hardal, Kişniş: Karaciğer üzerinde tahriş edici bir etkiye sahiptir.

Ekşi Meyve & Sebzeler

Alkollü İçecekler: Karaciğer, alkolün zararlı etkilerini etkisiz hale getirmek için büyük çaba harcadığından dolayı yorulur.

Tavsiye: Sarımsağın karaciğere faydası olduğu gibi zararı da vardır. Aşırı sarımsak tüketimi karaciğeri tahriş edebilir. Bu nedenle dozunda yenmesi gereklidir.